Swiss policemen stand guard behind a police cordon in the old quarter of Schaffhausen, northern Switzerland on July 24, 2017, after a man armed with a chainsaw injured at least five people in an attack. The attacker has been identified and is believed to be on the run in a vehicle, ATS news agency said, citing the police. According to the agency, police have said the attack was not "a terrorist act." / AFP PHOTO / MICHAEL BUHOLZER

Тие се обвинети за повеќекратни и тешки кривични дела против сообраќајните правила, насилства и навреди.

Кантоналните полиции на Сент Гален, Цирих и Тургао во заедничка акција во вторникот уапсиле 21 маж поради груби кршења на сообраќајните прописи.

Тие, како што пренесуваат швајцарските медиуми, се тркале со автомобили, а трките се одвивале во ризично време во денот и ноќта на неколку делници во трите кантони.

Полицијата извршила претрес на нивните домови, а три возила биле запленети.

Уапсени се Црногорци, Македонци, Срби, Албанци од Косово и Швајцарци на возраст од 21 до 38 години. Сите живеат во Швајцарија.

Тие се обвинети за повеќекратни и тешки кривични дела против сообраќајните правила, насилства и навреди.

Уапсените се испрашани и предадени во надлежното јавно обвинителство.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде