Започна по 34  пат Фестивалот на забавни мелодии “Макфест“ од Штип, и во Штип.На првата вечер изведени 15 композиции, со снимена оркестарка верзија и пеење на пејачите во живо.Кој повеќе, кој помалку , кој подобро, кој полошо, од изведувачите настојуваше да и се допадне на публиката, но и на комисијата која ги оценува композициите.Еве ги резултатите од првата фестивалска вечер.

Првите десет композиции од ранг листата се пласиира во финалето, закажано за в сабота 12.10.2019.

Првата фестивалска вечер помина и во знакот на мекиците, со кои уметничкиот директор на Макфест , Владимир Дојчиновски честеше за штотуку родената му ќеркичка.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде