Италијанскиот весник „Газета дело Спорт“ објави колку пари заработуваат фудбалерите во Серија А, па може да се каже дека Кристијано Роналдо е недопирлив на врвот.

Ѕвездата на Јувентус заработува дури 31 милион евра годишно, па тој е убедливо најплатениот фудбалер во италијанската лига.

Многумина ги интересираат и платите на македонските репрезентативци, кои настапуваат токму во Серија А, а Елиф Елмас е најплатен во Наполи, со тоа што добива 1,5 милиони евра годишно.

По Елмас следува Илија Несторовски, кој го носи дресот на Удинезе и добива по 600.000 евра по сезона.

Пандев е најслабо платен во моментов од македонските фудбалери во Серија А, па во дресот на Џенова заработува 350.000 евра по сезона.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде