Милан Радоичиќ, еден од лидерите на Српска листа и близок соработник на српскиот претседател, Александар Вучиќ, според обвинението на обвинителството во Приштина, е првоосомничен за убиството на опозицискиот лидер Северна Митровица, Оливер Ивановиќ.

Косовскиот Министер за правда во оставка, Абељард Тахири издаде меѓународна потерница по него.

Во соопштението се неведува дека Радоичиќ се сомничи како организатор и наредбодавач на убиството на Ивановиќ пред просториите на неговата политичка партија во Митровица во јануари минатата година.

Претставници на Српската листа, најголемата партија на Србите на Косово, чиј потпретседател беше Радоичиќ, со поддршка на владејачката Српска напредна странка на Александар Вучиќ во текот на изборите пред две години, водеа интензивна медиумска кампања против Ивановиќ. Го клеветеа и обвинуваа дека е лажго, предавник, нечесен човек и дека го нарушува достоинството на Србите.

На медиумите се емитуваа видео спотови во кои тој беше означен како предавник.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде