200.000 луѓе учествуваа на протестот против расизмот во  Милано.

Огромната толпа  народ излезе на улиците на северниот град Ломбардија, регион каде што десничарската популистичка партија на Лигата има силна поддршка.

Но, бранителите за човекови права велат дека владата промовира страв и омраза за да се подели. Вицепремиерот на Италија и лидерот на Лигата, Матео Салдини, објасни дека новата имиграциона политика на владата ќе ја направи Италија побезбедна.

Демонстрантите во Милано се обединија под мотото “Луѓето први”, а организаторите на релито го зедоа ставот дека разновидноста е културно богатство.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде