Десетици илјади млади тргнаа дома по три дена и три ноќи секс, дрога и рокенрол во Вудсток.

Се проценува дека околу 400.000 луѓе го посетиле фестивалот, правејќи го настанот во селото Бетелм, во близина на малиот град Вудсток, во државата Њујорк, рок-концерт од деценијата.

Беа продадени околу 186.000 билети, а организаторите очекуваа вкупно околу 200 000 посетители. Но, во петокот навечер, посетителите ги урнаа оградите, а организаторите најавија дека концертот е бесплатен.

На патот што води кон селото, направена беше колона од 13 километри.

Локалната полиција процени дека дури милион луѓе биле на патиштата обидувајќи се да стигнат до Вудсток. Полицијата била шокирана од бројот на луѓе, но исто така и изненадена што немало непријатности.

„Овие луѓе се навистина прекрасни. Немаше никакво насилство, што е неверојатно со оглед на бројот на луѓе “, рече Вилијам Абруџи, главен медицински директор на фестивалот, за„ Ролинг Стоун “

Десетици илјади млади уживаа во настапите на Џенис Џоплин, Џими Хендрикс, Џоан Баез, Рави Шанкар, Ху, Фејтфул Дед, Кенди Хит и Крозби, Стил, Неш и Јанг.

Дури и времето не го расипа расположението на присутните. Марихуаната беше насекаде, а многумина играа голи во калливите ливади.

Главниот организатор, четириесет и деветгодишниот Макс Јасгур, кој инвестираше 50.000 американски долари и ги отстапи своите 242 хектари земја, се обрати пред публиката на последниот ден од фестивалот.

„Му докажавте на целиот свет дека половина милион деца можат да се забавуваат и заедно да слушаат музика. И да го прават само тоа “.

Сепак, за време на фестивалот две лица ги загубија животите. Еден тинејџер кој спиеше беше прегазен од трактор, додека друг почина од предозирање

Во Вудсток, познато како Арт Колонија, музички фестивал е организиран уште од 1906 година, но во 1969 година го донесе на светската мапа.

Вкупните трошоци на четворицата спонзори и организатори, Џон Робертс, Џоел Розенман, Арти Корнфелд и Мајкл Ланг, беше 2,4 милиони долари.

Една година подоцна, беше прикажан документарец за фестивалот и Вудсток стана симбол на хипи културата и протестот против војната во Виетнам.

„Генерацијата Вудсток“ го гледа настанот со носталгија, а во 1994 година се одржа концерт на истото место што ја одбележа 25-годишнината од фестивалот.

Пет години подоцна, беше одржан уште еден, но беше обележан со инциденти, пожари и најмалку осум обвиненија за силување. Музичкиот фестивал Вудсток 50, што требаше да биде одржан во чест на оригиналниот од пред половина век беше откажан само две недели пред почетокот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде