Само што ја завршив средбата со Зоран, Претседателот на СДСМ, со кого се договоривме да поддржиме заедничко кандидат за Претседател на Република Северна Македонија. Изразувам убедување дека овој концепт ке добие подршка од апсолутното мнозинство на нашите грагани. – напиша на фејсбук Али Ахмети.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата попладнево со премиерот  и лидер на СДСМ Зоран Заев во Собранието истакна дека се договориле на претседателските избори да учествуваат со заеднички кандидат. Името ќе го соопштат в петок.

– Се договоривме на овие избори да излеземе со заеднички кандидат. Имавме значително содржински состанок, направивме суштинска анализа, одлучивме дека треба да воспостравиме еден стандард во нашата земја. Иако за тоа имаше обиди и порано, но не беа успешни, нагласи Ахмети за медиумите по едночасовната средба со Заев.

Тој посочи дека сака на граѓаните да им упатат порака дека во земјата, како што рече, „имаме доволно зрели политички партии, но и општество за да може да се донесе заедничка одлука за претседател на државата“.

Во следните денови, рече Ахмети, ќе продолжат консултациите со останатите албански политички партии во однос на заеднички кандидат за претседател.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде