Најдобрите европски клубови полека се подготвуваат за летниот преоден рок.

Голем дел до нив ќе издвојат големи средства за засилувања, а Барселона во текот на летото ќе бара напаѓач, кој ќе успее да го замени искусниот Луис Суарез.

Иако каталонскиот гигант се поврзуваше со доведувањето на Лука Јовиќ од Ајнтрахт, се чини дека сепак одлучиле да вложат нешто повеќе пари и повторно да се обидат да го доведат Антоан Гризман.

Според „Л’Екип“, раководството на каталонскиот гигант испратило официјална понуда до францускиот напаѓач. Таа изнесува 16 милиони евра по сезона и се надеваат дека ќе ја прифати нивната понуда.

Гризман и пред една година се поврзуваше со Барса. Меѓутоа, до трансфер не дојде. Тој го продолжи договорот со Атлетико минатото лето и тој важи до 2023. година.

Сепак, сега пристигна уште еднаш понуда од „Камп Ноу“. Ќе биде интересно да се види дали Гризман ќе прифати или повторно ќе се одлучи да остане во Мадрид.

Вредноста на Гризман во моментов изнесува 150 милиони евра и таа сума веројатно ќе биде доволна за Атлетико во овој случај, додека на фудбалерот му е понуден петгодишен договор. Сепак, според информациите, Барса ќе понуди нешто помалку пари, односно понудата ќе изнесува 120 милиони евра.

Францускиот напаѓач е член на Атлетико од 2014 година кога пристигна од Реал Сосиедад. За клубот одигра 247 меча и постигна 130 гола, од кои 18 оваа сезона.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде