По два часа поминати во полиција, пратеничката на владејачката Демократска партија, Фљора Бровина по испитувањето им се извини на граѓаните на Косово, посебно на жените кои биле жртви на сексуално насилство и на нивните семејства и призна дека фотографијата што ја покажа во Парламентот е фалсификат.

Бровина за време на пленарна седница во косовскиот Парламент покажа фотографија за којашто тврдеше дека е доказ за сексуалното насилство за време на војната во Косово, кон крајот на минатиот век, а наводно на неа се гледа жртвата Албанка и едно дете, за кои рече дека се силувани од српски војници.

Таа по изјавата во полицијата рече дека можеби се работи за фалсификуван документ кој е злоупотребен околу 2003 година кога ѝ бил предаден додека ја извршувала функцијата, претседател на Комисијата за исчезнати личности.

„Еден активист ми го предаде документот во плико и рече дека можам да го употребам и дека личноста е жива“, рече Бровина.

Косовските медиуми вчера и денеска објавуваа дека фотографијата е од војната во Ирак и дека е доказ за сексуално насилство на американски војници врз жени.

Фотографијата е дел од доаказните постапки во кои се осудени американски војници, а подолго време се наоѓа на ирачки порно сајт.

Лажната објава на Флорина му нанесе огромна штета на Косово, коментираат повеќе косовски, аналитичари, пратеници и политичари.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде