Учесниците во демонстрациите побараа до 15 март претседателот Мило Ѓукановиќ, Владата, јавниот обвинител и шефот на Агенцијата за борба против корупцијата да поднесат оставка, пишуваат медиумите во Црна Гора.

Тие ги обвинуваат властите за корупција и злоупотреба на службената должност.

Инаку, демонстрантите се заканија дека повторно ќе се обединат на главниот плоштад во Подгорица на 16-ти март и ќе останат таму додека не бидат исполнети нивните барања.

Организаторите на протестот рекоа дека ја туркаат опозицијата да го напуштат националното собрание се додека не се исполнат барањата за оставка.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде