Поранешниот амбасадор на САД во земјава, а сега наследник на Вес Мичел во Стејт Департментот, Филип Рикер, слета во Македонија и на својот профил на Фејсбук напиша „Дома сум“ а при тоа објави и фотографии од античкиот локалитет Стоби.

Искусниот американски дипломат, Филип Рикер, ќе го замени Вес Мичел на функцијата шеф на Бирото за европски и евроазиски прашања, почнувајќи од 18-ти март, а во Македонија доаѓа како шеф на европската команда на САД во Штутгарт.

Ова е негова прва посета на регионот по најавата дека ќе биде именуван на позицијата помошник државен секретар за Европа и Евроазија, од која се повлече Мичел во почетокот на годинава.

Тој ќе учествува на конференција, во организација на Маршаловиот фонд, а во рамки на престојот, предвидена е и негова средба со премиерот Зоран Заев и со министерот за надворешни работи Никола Димитров.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде