24-годишна девојка почина од свински грип на КАРИЛ. Девојката имала Даунов синдром, а лекарите велат дека настанале компликации и смртта настапила поради тешко оштетување на белите дробови и црниот дроб. Ова е втора жртва од сезонски грип по 5-годишното девојче со астма, кое почина вчера.

Здравствените власти велат дека бројот на заболени од грип расте и дека за само една недела двојно е зголемен, а се очекува пораст на активноста на вирусот и достигнување пик на сезоната на грип во текот на следните недели.

Од Институтот за јавно здравје препорачуваат вакцинација на целото население како најефикасна заштита од ова заболување, особено за лица што припаѓаат на ризични групи, во согласност со препораките на СЗО.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде