Судот им одреди притвор на Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на Сашо Мијалков, додека тој беше прв човек на УБК. Од Судот соопштуваат дека постапувале по предлог на Јавното обвинителство и одредиле мерка притвор оти постои сомнение дека осомничените ја злоупотребиле службената положба и овластување.

Јакимовски доби 30 дена притвор. Толку притвор доби уште едно лице, а за третиотсеопредели мерки на претпазливост, односно му му е одземен пасошот и треба да се јавува во суд, да не го напушта живеалиштето и има забрана за вршење определени работни активности поврзани со кривичното дело.

Претходно Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека е отворена истрага за четворица вработени во УБК, за кои постои сомневање дека злоупотребиле службени пари и го оштетиле буџетот. За нив Обвинителството побара притвор. Инаку Јакимовски беше познат и по вртач на „убави“ девојки така последна од нив му беше Марија Хаџи Лега екс директорката на Гинекологија. Епа Марија, уредно пријавување во суд че си земиш ливче поточно ДОЗВОЛА ЗА ПОСЕТА од судија и се оди на посета. Но и тука е проблем, само прво колено мајка, татко, брат, сестра, сопруга и сл…) може да посетува притвореник и секако Адвокат.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде