epa07180221 (FILE) Saso Mijalkov (C), former chief of Macedonian counter-intelligence, with his bodyguards leaves the court in Skopje, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 15 November 2018 (issued 20 November 2018). Accordinf to reports, Saso Mijalkov, former chief of Macedonian counter-intelligence and close associate and a relative to the ex Prime Minister Nikola Gruevski, was arrested and taken into custody on 20 November on request of the special public prosecution. After Gruevski's escape to Hungary, upon having been sentenced to two years in prison, the Criminal Court in Skopje decided on custody as precaution for several close associates of Gruevski, who also are on trial for many criminal activities. Gruevski was granted political asylum by Hungary. EPA/GEORGI LICOVSKI

Три години затвор за екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, а три години и два месеци затвор за лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими е осуден на четири години и шест месеци  затвор, а членовите Анета СтефановскаВлатко Сајковски и Сашо Срцев добија по три години затвор.

Ова е пресудата за случајот „Титаник 2“, односно за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година, која денеска беше објавена во Кривичниот суд, од судијата Огнен Ставрев. Обвинителката Фатиме Фетаи бара притвор за Сашо Мијалков и Бедрадин Ибраими, причина за притворот страв од бегство бидејќи обвинетиот Мијалков има повеќе кривични дела и постои голема опасност од бегство затоа предлагам да куќниот притвор биде заменет со ПРИТВОР во Истражниот затвор Скопје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде