„Франс Фудбал“ го прогласи Реал Мадрид за најголем фудбалски клуб.

Во нивното издание за месец февруари тие составија листа од 30-те најголеми клубови ширум светот, а на првите две позиции се шпанските гиганти Реал Мадрид и Барселона.

Со оглед дека анализирани се фудбалерите, телевизиската публика, популарноста на друштвените мреже, просечната посетеност, приходите, пазарната вредност и историската важно во клубот.

Според овие критериуми биле разгледувани 85 клубови, а на конечната листа се нашле 30 клубови. Прв е Реал, втора Барселона, па Манчестер Јунајтед.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде