,,Во химната ја нема Северна. Нивната Северна , Прличев вака би ја опишал-пискотници се слушаат од Галичник до Река…ветуваа реформи, владеење на правото , економски просперитет, нулта корупција, стручна и компетентна администрација, правда, независно судство…Со што сме соочени? Со хибриден режим , со авторитарен систем. Наместо Параламент имаме едногласно комунистичко Собрание. Наместо правосудство, кривосудство, реваншизам и селективна правда“-рече меѓу другото на митингот на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, нивната надпартиска кандидатка за Претседател на РСМ, Гордана Силјановска Давкова.Имаат 26 нефункционални министерства, реча Давкова, а единствено нешто што направија беа Преспанскиот договор и промената на името.

Гого, ма запри малку, потсетуваш на Хитлер!Како тоа со уставните овластувања што ги има претседателот на државава, ќе го смениш парламентот, освен ако (додуша ако бидеш избрана)не планираш државен удар со помош на армијата како нејзина врховен командант.Тоа е можно, ама тешко остварливо.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде