epaselect epa07348186 Rescuers work at the site of a collapsed building in Kartal district of Istanbul, Turkey, 06 February 2019. According to initial reports, at least one person was killed and several remained missing under the rubble after the collapse of a six storey building. EPA/TOLGA BOZOGLU

Бројот на жртвите од уривањето на осумкатната станбена зграда во Истанбул порасна на 17, рече денеска турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Сојлу наведе дека под урнатините е пронајдено уште едно тело.

Зградата во истанбулскиот кварт Картал се урна во средата.

Причините за рушењето се предмет на истрага но официјалните лица наведоа дека последните три ката се нелегално изградени.

Од 14 лица кои се пронајдени живи, 13 се уште се во болница, од кои седум се во тешка состојба.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде