Ѓорге Иванов вратил закони чиј указ не го потпишал до Собранието во кои името на државата било напишано Република Северна Македонија.

Според процедурата, овие закони мнозинството ќе треба повторно да ги изгласа, по што претседателот мора да ги потпише.

Според праксата во минатото, Иванов одби да го потпише указот за Допговорот од Преспа и Законот за јазици иако пратениците го изгласаа по вторпат.

Собранискиот спикер, Талат Џафери ги прати во Службен весник само со неговиот потпис.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде