Пролетни снежни бури удрија врз САД. Втор циклонот  поминува низ областа само  за еден месец.

Стотици летови се одложени, а некои патишта се непроодни или затворени поради сообраќајни незгоди.

Според некои метеоролози, бурата може да се нарече “историска”, бидејќи се очекува да донесе невообичаено големо количество снег во средината на април, па дури и подобрување на некои записи.

Навечер ветровите  достигнуваат повеќе од 80 км / ч. Опасни предупредувања за време се издадени за најмалку 6 држави од Колорадо до Минесота.

Државните канцеларии во Јужна Дакота се затворени, училиштата исто така не работат. Многу домаќинства немаат електрична енергија. Во државата е забележан и редок феномен на снег со грмотевици.

Во Минесота, Националната гарда е во состојба на подготвеност да помогне во случај ситуацијата да се влоши и  да има луѓе во неволја.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде