ВМРО-ДПМНЕ нема да ги бојкотира претседателските избори зашто размислува за победа. Очекувам масовна поддршка за Гордана Силјановска-Давкова и таа е идниот претседател на Македонија, рече лидерот на опозициската партија Христијан Мицкоски.

-Повеќе се плашам за бојкот од СДСМ и ДУИ во вториот круг, откога ќе ги видат резултатите во првиот. Веднаш по поразот на претседателските избори СДСМ сакала-нејќела ќе мора да оди на предвремени парламентарни избори, рече Мицкоски.

Коментирајќи го договорот помеѓу СДСМ и ДУИ за заеднички претседателски кандидат, одговори дека е убеден оти  тој е „најмалку консензуален кандидат“.

– Тој кандидат е најмалку консензуален, туку заеднички кандидат поддржан од овие две партии за да го намали поразот на  претседателските избори и кратко да ја продолжи политичката кариера на политичарите од овие две политички партии. Јас сум сигурен ако излезат со посебен кандидат ќе изгубат од Силјановска, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

За учеството во процесот „Жан Моне“ посочи дека не го напуштаат туку го замрзнуваат во услови кога, како што рече, „имаме терор врз политичката група на ВМРО-ДПМНЕ“ и кога во Собранието има обид да се симне имунитетот на деветти пратеник од нивните редови и поранешни министри од нивната партија без докази. Го повика и премиерот на разговор за, како што рече, да се смират ситуациите и да се види како ќе се одвиваат работите.

Во однос на натамошното постоење на Специјалното јавно обвинителство, опозицискиот лидер рече дека такво тело е во интерес на граѓаните, но дека СЈО е алатка против ВМРО-ДПМНЕ.

-Во интерес на граѓаните е да проодолжи да постои тело кое ќе гони висок криминал во оваа дражава. Но не можеме да кажеме дека ќе поддржиме тело какво што беше СЈО и кое го води овој специјален  јавен обвинител. Затоа што се користи како алатка против ВМРО-ДПМНЕ, рече Мицкоски.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде