Марија Реса, позната филипинска новинарка и гласна критичарка на претседателот на земјата, е уапсена денеска поради обвиненија за клевета кои ги поднеле против новинската агенција „Раплер“, која е под нејзина надлежност, објави Си-ен-ен.

Според информациите на „Раплер“ обвинувањата се поврзани со текст објавен во 2012 година, а поради кој минатата недела против новинарката било поднесено обвинение.

Реса, извршна директорка на „Раплер“ и личност на годината според традиционалниот избор на весникот „Тајм“ за 2018 година, повеќепати е обвинета за клевета и затајување данок, што многумина го опишаа како политички мотивиран обид за замолкнување на независните медиуми во земјите од југоисточна Азија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде