Црногорската истражувачка новинарка Оливера Лакиќ, која беше ранета минатата година пред нејзиниот стан, ја доби Меѓународната награда за храбри жени по избор на Стејт департментот на САД.

Лакиќ е четврта жена од Балканот која ја има добиено оваа награда, а пред неа наградите ги добија три жени во Косово – активистката Валдета Идризи (2008), новинарката Арбана Џара (2015) и извршената директорка на Центарот за рехабилитација на жртвите на тортура во Приштина, Ферида Рушити (2018).

Доделувањето на наградите за храбри жени од целиот свет ќе се одржи на 7 март во Вашингтон, а признание ќе добијат жени од целиот свет кои покажале исклучителна храброст и лидерство во застапувањето за мир, правда, човекови права, родова еднаквост и зајакнување на жените, ризикот и лична жртва, велат од Стејт департментот.

Во својата 16-годишна кариера во дневниот весник „Вијести“ Лакиќ добила репутација за угледен и почитуван новинар, кој истражува криминал и корупција, иако често и таа и нејзината ќерка биле цел на напади, а напаѓачите никогаш не се пронајдени.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде