Пред два дена починало бебе на Клиниката за детски болести, пишува Република. Станува збор за предвремено родено бебе, во 29-та гестациска недела, кое по една недела престој на скопската Гинеколошко-акушерска клиника (ГАК), каде што се родило, на инсистирање на родителите, било префрлено на Клиниката за детски болести во Скопје.

Таткото на бебето, во пост објавен на фејсбук, објави дека неговото бебе починало, но е револтиран од ГАК, посебно интензивна нега, односно одделот неонатологија. Тој обвинува дека токму на овој оддел неговото бебе се заразило со опасната болничка бактерија клабсиела.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде