Поранешниот министер Абизов е уапсен под обвинение дека основал криминална група и проневерил четири милијарди рубљи околу 62 милиони долари.

Тој се сомничи дека предводел група која проневерила фондови на две компании за енергетика од Сибир и парите ги префрлувал на сметки во странски банки.

Тој е близок пријател на рускиот премиер Дмитриј Медведев и иако го напуштил кабинетот минатата година, работел како советник во владата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде