Вашингтон нареди повлекување на својот персонал што не е неоходен од Ирак, соопшти Амбасадата на САД во Багдад во средата, пренесува „РТ“.

Овој чекор следи по предупредувањето од неделата, кога амбасадата предупреди за зголемени тензии во Ирак и ги повика американските граѓани да останат внимателни.

Дел од американските државни службеници треба под итно да ја напуштат амбасадата во Багдад како и американскиот конзулат во Ербил, главниот град на ирачки Курдистан. Нормалните визни услуги ќе бидат привремено прекинати.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде