За жал се чини како неизбежно. Најсилните клубови се упорни, а се чини дека и УЕФА попушти под притисокот. Европската Суперлига поделена во три лиги – со многу мала проодност кон највисокиот ранг – делува како сосема извесна иднина за фудбалот. Иако се уште не е готово, бидејќи 15 клубови од Серија А потпишаа резолуција која се противи на предлогот на Јувентус за реформа на Лигата на шампионите. Интер и Милан се воздржани, како и Рома и Фиорентина, бидејќи сите тие веројатно исчекуваат да видат каде ќе влезат и колку ќе добијат.

Сите останати се категорично против, бидејќи сметаат дека Серија А на приходи ќе загуби и до 35 проценти од парите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде