Во болница во Хрватска 60-годишен маж починал откако изел билка која ја набрал во природа мислејќи дека е сремуш.

Човекот починал поради труење од билката наречена мразовец, соопштила полицијата која ја потврдила веста и рекла дека истрагата е во тек.

Тоа е прва трагедија оваа година поради конзумирање на самоникната билка, во овој случај отровен мразовец кој мажот го заменил со лековитото и самоникливо растение, билката сремуш.

Двете билки имаат слични листови, но мразовецот е отровен ако се конзумира во голема количина, а труењето може да доведе до смртен исход како во случајот на овој маж.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде