Рано утринава околу 3 часот силен земјотрес беше почувствуван Хрватска, на околу 21 километар северно од Сплит. Сеизмолошкиот завод наведува дека јачината на земјотресот бил 4,2 степени по Рихтеровата скала.

,,Спиев и одеднаш ме разбуди тресењето, веднаш скокнав од креветот и се скрив под вратата, вели еден граѓанин кој го почуствувал земјотресот.

Жителите на Сплит за тамошните медиуми велат дека покрај силноот тресеше, се слушнал и силен звук кој ги преплашил. Земјотресот бил почувствувал и во Риека, која е 242 километри оддалечена од епицентарот на потресот.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде