Најправедно би било Радован Караџиќ да ја издржи казната во Србија, изјави шефот на одбраната на истражен тим на поранешниот претседател на Република Српска (РС) и сегашниот претседател на Организацијата на ветерани на РС, Миломир Савчиќ по враќањето од Хаг.

,,Знаеме дека до оваа цел не е лесно ниту едноставно да се дојде, но ние изричито тоа ќе го бараме во Обединетите нации, кај генералниот секретар”, рече тој.

Савчиќ додаде дека со оглед на тoа дека пресудата на доживотен затвор е потешка од претходната, јасно е дека ќе биде поднесена жалба и дека таа веќе се подготвува.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде