Косовскиот претседател нареди четири српски општини да одржат нови избори на 19-ти мај , објави АП.

Хашим Тачи рече дека одлуката е донесена “во консултација со политичките партии”.

Новинската агенција забележува дека со овој потег ќе се интензивираат тензиите меѓу Косово и Србија.

Четворица градоначалници на претежно Срби општини во северно Косово поднесоа оставки во ноември како протест против одлуката на косовската влада која  стави 100-процентно царина за српските увоз.

Премиерот Рамуш Харадинај се противи на меѓународни повици и забележува дека царините ќе бидат откажани само ако Белград го  признае косовскиот суверенитет и престане да пречи на Косово да се приклучи кон меѓународните организации.

Србија вели дека нема да учествува во разговорите предводени од ЕУ за нормализирање на односите со Приштина, додека Косово не ги откажува царинските давачки.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде