Режимот на Путин употреби сила за да менува граници во Европа, користи нервни материја при обид за убиство во Солсберската и му помогна на  деспотот Башар Асад да остане на власт, се вели во уредувачката статија на весникот.

Во публикацијата се наведува дека за постигнување на своите цели Москва прибегнува кон лажна информација и е од витално значење руската пропаганда да биде прресретната.

Во Русија и во Србија е особено популарен новиот руски филм “Балканска меѓа”,пишува  британското издание.

Заплетот покажува настани од пред 20 години – бомбардирањето на НАТО врз Србија за време на режимот ва Слободан Милошевиќ. Но филмот е толку тенденциозен што ги преминува сите граници на уметничката интерпретација, пишува “The Times”.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде