Во Судан овие денови има големи протести против актуелната влас, а во средата демонстрантите тргнаа да ја рушат Владата. Меѓутоа во еден момент огромната толпа застанала и сите продолжиле да го гледаат натпреварот од Лигата на шампионите помеѓу Манчестер Јунајтед и Барселона 0:1.

Илјадници луѓе седеа на земјата на улиците во главниот град на Судан и го следеа четвртфиналниот натпревар од најелитното европско натпреварување.

Демонстрантите натпреварот го следат на видео бим поставен на камион во главниот град. Фотографијата која стана популарна на социјалните мрежи ја објави новинарката на Канал4, Јусра Елбакир.

Под фотографијата таа додаде опис:

„Револуцијата може да почека, играат Барселона и Манчестер Јунајтед“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде