Четири лица, вклучувајќи и едно бебе, загинаа кога брод со илегални имигранти потона во турските води на Егејското Море, соопшти денеска турската крајбрежна стража.

Чамецот со имигранти од Иран и од Авганистан, кои се обидувале нелегално да преминат на грчкиот остров Лезбос, потона во областа Ајваџик во северозападната покраина Чанаккале, а причината се уште не е позната.

Потрагата беше стопирана откако беа спасени мигрантите, кои кажале дека на бродот биле вкупно 15 лица.

Турција е главен пат за нелегални имигранти што се обидуваат да влезат во Европа, особено од 2011 година, кога почна граѓанската војна во Сирија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде