Црното горчливо чоколадо во умерена употреба го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Ова го изјави руската нутриционистка Антонија Стародумова.

Денес, 11 јули, е светски ден на чоколадо. Идејата да се прослави е на Французите. Тие почнаа да го одбележуваат тој ден во 1995 година, а подоцна и од други земји.

„Умерената консумација на црно горчливо чоколадо ги подобрува перформансите на метаболизмот и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Исто така, позитивното влијание на какаото во црното чоколадо е докажано дека влијае на мозокот, нивото на гликоза во крвта и липидите“,
вели Стародубова.

Таа предупреди дека не треба да се злоупотребува чоколадата, бидејќи содржи многу шеќер и
калории.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде