Само два дена се користи системот ВАР на натпреварите од Лигата на шампионите, а веќе предизвика полемики и обвинувања.

Се разбира, во центарот на вниманието е Реал, истиот тим кој со години има помош од судиите во елитното натпреварување, а чии навивачи исто толку време ги обвинува другите, пред се Барселона, дека е под протекции. Сега на Реал не му го простија случајот од натпреварот против Ајакс кога на домашниот тим му беше поништен гол поради наводен офсајд.

Никогаш порано УЕФА не давала објаснувања за судиските одлуки веднаш по натпреварот, а тоа го стори синоќа на спомнатиот меч. Тоа уште повеќе ги запали страстите кај неутралните љубители на фудбалот кои ги преплација социјалните мрежи со статуси за ВАР системот.

Но, каква корист од тоа кога карванот си врви, а Реал и покрај дамките на своето име, граби напред во елитното натпреварување.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде