Огромен пожар изби на 9. кат, од вкупно 19 на деловна зграда во Бангладеш, само на неколку недели откако ваква трагедија однесе 70 животи во престолнината Дака.

На местото на несреќата се 19 единици за гасење на пожар. Морнарицата и воздухопловството на Бангладеш им се приклучија во напорите да се совлада огнот и да им се помогне на луѓето заробени внатре, рече преставникот на полцијата Мухамед Расел.

Се уште нема официјални податоци за жртвите но се стравува дека огнот заробил повеќе луѓе во кулата во Бананија, трговски кварт во Бангладеш.

Локалните новинари известија дека виделе најмалку 6 лица како скокаат од запалената зграда. Хеликоптерите кружат над солитерот за да ги спасат луѓето од покривот на зградата.

Rescue operation continues in Dhaka, Bangladesh as many believed trapped inside the burning office buildingLEARN MORE: https://on.rt.com/9r1n

Gepostet von RT am Donnerstag, 28. März 2019

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде