Британскиот весник Фајненшал тајмс денеска го прогласи милијардерот и филантроп Џорџ Сорос за личност на 2018 година.

За личноста на годината на Тајмс обично се одлучува врз основа на достигнувањата. Во случајот на 88-годишниот Сорос годинава беше одлучено врз основа на вредностите кои тој ги претставува, наведува весникот во образложението за признанието. Сорос, Евреин со унгарско потекло е опишан на „татко на индустријата на хеџ фондовите“, но и како човек кој се залага за либерална демократија и отворено општество и кој „преку филантропијата се бореше против авторитаризмот, расизмот и нетолеранцијата“.

Франс прес потсетува дека Џорџ Сорос стана жртва на националистите и поддржувачите на теории на заговор во Европа и во САД.

Фондацијата на Сорос во август го пресели седиштето од Будимпешта во Берлин, откако владата на Виктор Орбан донесе „Стоп Сорос“ закони.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде