Собранието во Босна и Херцеговина на вчерашната телефонска седница донесе одлука дека 16. април ќе се прогласи за ден на жалост во Босна и Херцеговина поради трагичната смрт на четирите колешки вработени во основно училиште.

Ден на жалост се обележува со задолжително местење на знамињата на Босна и Херцеговина на половина копје.

Поради трагичната смрт на четирите вработени во сараевско основно училиште ден на жалост претходно е прогласен на ниво на Сараево.

Да потсетиме, во петокот четирите вработени во ова училиште загинаа на патот Сараево-Пал каде автомобилот во кој се наоѓаа излета во провалија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде