Здружението на новинарите на Македонија остро ја осуди изјавата на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт.

Според соопштението на ЗНМ, ваквиот агресивен говор од страна на Претседателот на Владата може да поттикне насилство кон новинарите и дополнително да ја загрози нивната безбедност и да ја ограничи слободата на изразување.

ЗНМ го повика Заев веднаш да се извини на новинарите и да се воздржи од идни вакви дискредитации .

Истовремено, ЗНМ констатира дека Премиерот Заев користел непримерен говор кон припадниците на ЛГБТИ заедницата, при што се осудува и тој дел од неговата изјава и се бара од него , јавно да се извини.

2 КОМЕНТАРИ

  1. НОВИНАРИТЕ СТЕ СИ КРИВИ??? зарем не го знаете овај болен мањак па уште го наградувате со титулата ,,ПРЕМИЕР ,, која не ја има заслужено ниту од народот ниту од нормалнита светски политичари креминалците се секогаш заедно со креминалот никогаш нема да бидат со и за народот РАЗБЕРЕТЕГО ОВА ДОБРОНАМЕРНО
    ЗАЕВ ЗА СИТЕ МАКЕДОНЦИ Е КРЕМИНАЛЕЦ А ЗА КРЕМИНАЛЦИТЕ Е ПРЕМИЕР?

  2. Зарем некој си дебил по име САШО ИВАНОВСКИ го сметате за новинар ахххххххахааа
    дебело истурено магаре во угар?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде